O nas

wzch_krakow_40

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Krakowie jest częścią światowego zgromadzenia osób świeckich w kościele rzymsko-katolickim, działającym na prawach stowarzyszenia, starających się postępować na co dzień w oparciu o styl życia inspirowany duchowością św. Ignacego z Loyoli. Członkowie wspólnoty formują się duchowo do podejmowania apostolstwa indywidualnego lub wspólnotowego. Charakterystyczną cechą tego etapu jest ciągły proces rozeznawania woli Bożej.
Działamy w rejonach życia społecznego, najbardziej zaniedbanych, zapomnianych z preferencyjną opcją na rzecz ubogich.
 

św. Ignacy Loyola

Poprzez swoje mistyczne doświadczenia ten żyjący na przełomie XV i XVI, baskijski szlachcic, pozostawił po sobie nie tylko Towarzystwo Jezusowe, ale i też bezcenne doświadczenie ćwiczeń duchowych, dostępne dla wierzących wszystkich stanów. Ignacjańska dewiza Ad maiorem Dei Gloriam (na większą chwałę Bożą) prowadzi w życiu także nas, motywując do ciągłego szukania większego dobra zarówno w pracy dla innych jak i we własnym wzroście duchowym. Korzystając z ćwiczeń duchowych, które pozwalają nawiązać osobistą relację z Bogiem Stwórcą, rozeznawać poruszenia złych i dobrych duchów, codziennie staramy się szukać woli Bożej w naszym życiu osobistym, wciąż powracając do Pisma Świętego.

trlogo

Współpracujemy z Towarzystwem Jezusowym, jeśli chodzi o kierownictwo duchowe, rekolekcje w życiu codziennym, asystenturę kościelną. Poprzez cotygodniowe spotkania w małych grupach dzielimy się swoją duchową formacją, życiem, problemami, nierzadko wspólnie rozeznajemy ważne dla członków naszej wspólnoty życiowe decyzje. Staramy się wspierać wzajemnie, podejmować zaangażowania na rzecz innych ludzi, tam gdzie pośle nas Chrystus, tam gdzie będzie większe dobro.


Odpowiedzialni wspólnoty to obecnie :
 

Renata Fuła - koordynator lokalny * i koordynator wspólnoty Magis kontakt
Katarzyna i Radosław Lebowscy -  koordynatorzy wspólnoty dla małżeństw. 
Tomasz Dobija - koordynator wspólnoty Ad amorem. 
Ewa Dybowska - koordynator prewspólnoty
ks. Paweł Dudzik SJ - asystent kościelny - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Przedstawiamy krótką historię obecnie istniejących wspólnot w Krakowie;

Wspólnota Ad Amorem

Wspólnota Ad Amorem powstała w 1991 roku. Główny trzon wspólnoty stanowili studenci pedagogiki religijnej na ?Ignatianum" oraz osoby po I tygodniu rekolekcji ignacjańskich. Inspiratorami powstania grupy byli o. Adam Żak SJ i o. Stanisław Obirek SJ. Pierwsze spotkanie odbyło się w domu rekolekcyjnym w Częstochowie podczas sesji o rachunku sumienia prowadzonej przez o. Józefa Augustyna SJ. Po początkowym okresie formacji grupa podjęła działania apostolskie.

  • dni skupienia dla ruchu Światło-Życie
  • współorganizacja pierwszej w krakowie Wigilii dla bezdomnych na Dworcu Głównym
  • kursy naturalnego planowania rodziny wg metody Birmingham
  • współorganizacja sesji o zagrożeniach ze strony sekt dla nauczycieli i wychowawców
  • pomoc rodzinie wielodzietnej
  • rekolekcje w życiu codziennym

Obecnie jest nas dziesięcioro, z pierwszego składu pozostały dwie osoby. Są wśród nas nauczyciele, przedstawiciele branży medycznej, informatycznej i świata kultury. Ważne są dla nas nasze rodziny z którymi wyjeżdżamy na doroczne integracyjne majówki. Jest to również okazja do spotkania się z sympatykami którzy przez pewien czas dzielili z nami doświadczenie WŻCh. Ze wzlędu na to, że jesteśmy najstarszą wspólnotą w Krakowie, pełnimy funkcje odpowiedzialnych w innych grupach. CDN

Wspólnota Małżeństw

Do wspólnoty zapraszamy wszystkich małżonków którzy pragną wspólnej formacji duchowej w rytmie spotkań dostosowanych do ich stanu życia. W oparciu o duchowość ignacjańską pary mają okazję do głębszego poznania swojego powołania w wymiarze: rodzinnym, zawodowym, społecznym etc. Formacja obejmuje: ignacjański rachunek sumienia, rozeznawanie duchowe, medytacje i kontemplacje Pisma Świętego. Ponadto mężczyźni/ojcowie mają dodatkową ścieżkę formacji specyficzną dla pełnionych przez nich ról w rodzinie i społeczeństwie.
W spotkaniach uczestniczą także dzieci w różnym wieku. Do wspólnoty można dołączyć w dowolnej chwili trwania roku formacyjnego. Wspólnota spotyka się jeden raz w miesiącu. W celu informacji o terminach i godzinach konkretnych spotkań prosimy pisać do Radka- koordynatora wspólnoty.

Wspólnota MAGIS

Kolejna grupa podstawowa krakowskiej WŻCh zawiązała się w 2012 roku. Skład grupy zmieniał się na przestrzeni tego okresu. Animatorem grupy jest Ewa. Grupa spotyka się w poniedziałki i jest otwarta na nowych członków. Istotne jest dla pogłębianie swojej relacji z Panem Bogiem poprzez modlitwę indywidualną i wspólną a także poprzez pogłębianie istotnych elementów duchowości ignacjańskiej. Zapraszamy szczególnie osoby po doświadczeniu rekolekcji ignacjańskich, sesji modlitewnych, a także inne, które chcą być bliżej Jezusa przez wspólną modlitwę, refleksję i działanie. Kontakt

 

Ad Maiorem Dei Gloriam