Aktualności

Prawie wszystko o miłości

Opublikowano w Najnowsze

 W ciągu tegorocznego Wielkiego Postu zapraszamy wszystkich na rekolekcje w życiu codziennym metodą ignacjańską. To metoda dość wymagająca ale bardzo owocna. Wspólnota Życia Chrześcijańskiego wraz z oo. Jezuitami i Duszpasterstwem Akademickim organizują je już po raz kolejny. Formuła zakłada w sumie 9 medytacji, konferencję raz w tygodniu i grupę dzielenia. Program zgrupowany w 3 tygodnie jest właściwy dla fundamentu ćwiczeń duchownych. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Rekolekcje rozpoczną się w niedzielę 17 marca Mszą św. o godz. 19:30 w Bazylice Serca Pana Jezusa. Jak same rekolekcje będą przebiegać można dowiedzieć się w zakładce PLAN. Zapraszamy!

Argentyna w Małopolsce

Opublikowano w Najnowsze

Z refleksjami ze spotkania światowego Z Argentyny odwiedziła nas Marta Harasimowicz z Poznania. Spotkanie koncentrowało się na doświadczeniu rozeznawania wspólnotowego - w taki sposób jak było to zorganizowane w Buenos Aires. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli wszystkich wspólnot krakowskich w tym wspólnoty małżeńskiej której dziecięcy przychówek nadał spotkaniu niezwykle żywy charakter.

Rozeznanie / ćwiczenie którego zasadniczym pytaniem było "Jakie dary otrzymałem w WŻCh" przyniosło indywidualnie niespodziewane owoce. Wspólnotowo zaznaczyło się próbą opisania owoców rozeznania w formie grafik przedstawiających: co nas łączy jako wspólnotę. Wspólny posiłek i deser a także, lubiane przez wszystkich rozmowy w kuluarach dopełniły adwentowej atmosfery oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

Książki do szpitala dla małych i dużych

Opublikowano w Najnowsze

Kasia ze wspólnoty Ad amorem, po raz kolejny ogłasza zbiórkę książek dla Pacjentów - Małych i Dużych z dwóch krakowskich szpitali :) Akcja jest prowadzona przez jedno z krakowskich stowarzyszeń, które dostarcza książki na oddziały a także uzupełnia, gdy książek zaczyna brakować (bo nie wszystkie wracają do specjalnie przygotowanych pudełek).

 

Jeżeli więc ktoś z Was ma książki, których już nie czyta i chce je przekazać innym to zapraszamy do Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z Kasią. Nie ma znaczenia, czy jest to kryminał, książka religijna, reportaż, czy romansidło - wszystko znajduje swoich "wielbicieli".  Mamy także prośbę aby książki dostarczyć po mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. co do miejsca. Akcja potrwa do końca października br.

 

4 kwietnia. Święto Patronalne WŻCh

Opublikowano w Najnowsze

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Święto patronalne WżCh.

Zwiastowanie Pańskie, to moment, w którym Wola Boga spotyka się z wolą człowieka. Dzięki tej jedności została otwarta droga Zbawienia, droga do Życia.
Ideał który stał się faktem w życiu Matki Jezusa jest szczególnie bliski Wspólnocie Życia Chrześcijanskiego. Po co formacja? Ćwiczenia duchowne? Medytacja Pisma Świętego? Wynikające z powyższego doświadczenie spotkania z Bogiem?
Celem formacji ignacjańskiej jest takie nastawienie umysłu, woli i ducha osoby aby była w stanie wybrać swój osobisty plan zbawienia.  Zaufać, że tenże jest najlepszym scenariuszem dla mnie samego. Poszukiwanie które sie z tym wiąże, swoista przygoda odkrywania działania Bożego w swoim i innych życiu wynika ze świadomości swoich ograniczeń. Niemożliwości długofalowego przewidzenia konsekwencji swoich działań, ograniczenia zmysłami, zakorzenieniu w czasie i przestrzeni. Bóg jako jedyny patrzy z perspektywy nam niedostępnej gdyż jest Panem wszelkiego stworzenia.

Dziękuj zamiast narzekać

Opublikowano w Najnowsze

Od dzisiaj, codziennie dziękuj zamiast narzekać, szukaj Boga we WSZYSTKIM co cię spotyka...

21 marca pod #zdrapkawielkopostna odkrywamy:...

Opublikowany przez Zdrapka Wielkopostna na 21 marca 2016

Zapraszamy na droga krzyżową w Bazylice NSPJ

Opublikowano w Życie wspólnoty

wzch_krakow_krzyz12 kwietnia br. o 17.00  w Bazylice NSPJ krakowska WŻCh będzie prowadziła rozważania Drogi Krzyżowej. W tym roku rozważania poszczególnych stacji pochodziły z opracowań bp. Grzegorza Rysia (Iz 52,13 - 53,12) . Z całego serca polecamy powyższe teksty do rozważenia i jeśli kto może, zakupienia. Jest to pozycja którą warto mieć na półce i wracać do niej nie tylko w czasie Wielkiego Postu.  Zapraszamy so wspólnej modlitwy i uczestnictwa.

Zdrapka wielkopostna 2019

Opublikowano w Życie wspólnoty

Krakowska Wspólnota Życia Chrześcijańskiego będzie brać udział w akcji Zdrapka Wielkopostna 2019. To wyjątkowa zachęta do codziennej pracy nad sobą i wyrabiania nawyku szukania we wszystkim Bożej obecności, co jest bliskie charyzmatowi naszej wspólnoty. 

Począwszy od Środy Popielcowej (w tym roku 6 marca) skupiamy się na szczegółach dnia codziennego, pojedynczych przedsięwzięciach, które uwrażliwiają na dawanie ofiary z własnego czasu. Zachęcamy do spędzenia paru chwil tylko z Chrystusem, a także do praktycznego naśladowania Go w życiu codziennym; w swoim środowisku, rodzinie, miejscach pracy. Wobec ludzi najbliższych, ale i tych spotykanych przypadkowo na ulicy. Wszystko to w nadziei duchowego rozbudzenia, poznania namiastki ofiary jaką złożył Jezus na krzyżu. Poświęcenie, jałmużna, pokuta, wielkoduszność serca to postawy, do których zachęcają te zadania. Nie wątpimy też, że te proste z natury zalecenia mogą sprawić duże trudności. O to wszakże chodzi w Wielkim Poście - o odejście od perspektywy własnego ja do zobaczenia świata oczami Boga.

Odrywanie się od codziennych przyzwyczajeń  i utartych ścieżek czasami jest bolesne. W zamian dostajemy prawdę o naszym życiu i dajemy Bogu miejsce do działania.

W czasie świąt Wielkiej Nocy gra idzie o najwyższą stawkę, o zbawienie. Czy pozwolę Bogu się zbawić? Czy dam Mu miejsce, czy ofiaruję Mu trochę swojego czasu? ON bardzo chce z nami BYĆ. 

Zdrapkę rozprowadzamy w Środę Popielcową wśród reflektantów w Domach rekolekcyjnych oo. Jezuitów w Częstochowie, Czechowicach-Dziedzicach i Zakopanem.
Dziękujemy firmie Playprint za druk. Zdrapkę można także nabyć indywidualnie na stronie wspólnoty ogólnopolskiej i partnera akcji firmy Playprint.
Przykładowe zadania:
 • Nie marnuj dzisiaj wody.
 • Unikaj "śmieciowego jedzenia".
 • Podziękuj za to, co masz w lodówce.
 • Idź na dodatkową Mszę Św.
 • Odmów 3 razy Ojcze nasz.
 • Daj jałmużnę.
 • Idź na  nabożeństwo Drogi krzyżowej.

Jesteśmy wspólnotą światową

Opublikowano w Życie wspólnoty

Spotkanie w Otwocku i relacja delegatów ze spotkania światowej wspólnoty w Argentynie prowadzi do kilku refleksji. Po pierwsze właśnie takiej iż każda wspólnota WZCh należy do wspólnoty światowej, że występujemy jako jedność duchowa i organizacyjna. Tym co nas spaja jest Ignacjański charyzmat, wspólne rozumienie rzeczywistości jako spotkania z Bogiem który wciąż działa w naszym życiu co wymaga rozeznawania duchowego. Dynamizm wspólnoty podkreślany przez adaptację do zmian i otwartości na poruszenia ducha to istotny dar dla Świata i ludzi. Przeznaczeni do niczego ale gotowi na wszystko to nadzwyczajna synteza właśnie tego stanu rzeczy. 

 

Spotkanie w Argentynie przebiegało w sposób który jest charakterystyczny dla naszej wspólnoty. Opierało się na rozeznawaniu.  Główne pytania które sobie stawiano to: do czego wspólnota jest szczególnie dzisiaj posłana? Na jakiej pracy skoncentrować się najbardziej mając na uwadze stałe obszary zainteresowania WŻCH czyli ubóstwo, wykluczenie, pogranicze kościoła? Te dość ogólne wskazówki udało się sprecyzować w kilka punktów: 

 • pogłębienie tożsamości
 • dzielenie się darem duchowości z innymi
 • wezwani by iść naprzód i budować z Chrystusem. Być z innymi a nie dla innych.

 

Po pierwsze bycie we wspólnocie jest drogą która przysparza doświadczeń. Także zgromadzenie było takim doświadczeniem wspólnej drogi. Właśnie taki obraz powinien być w naszych sercach - nastawienia na doświadczenie którym można dzielić się z innymi i do niego zachęcać. Nie bądź zamknięty tylko w swoich wyobrażeniach -  wyjdź do świata w którym jest Chrystus i  podążaj jego śladami. To jest trudne i niemal na pewno wiąże się z cierpieniem ale pamiętaj, że naśladowanie Chrystusa czyli poszukiwanie osobistego sensu cierpienia to także składnik naszego życia.

 

Na tym samym zgromadzeniu wybrano także władze wspólnoty światowej: Zostali nimi: Prezydent - Denis Dobbelstein (Belgia)  i V-ce prezydent Anne-marie Brennan (USA). Zgromadzenie odwiedzili także goście: Generał zakonu Jezuitów o. Arturo Sosa którego całe przemówienie można przeczytać tutaj. (Do Polski zawita 16 maja 2019 - będzie się można z nim spotkać w Warszawie w formule otwartego spotkania. 

W drodze do Argentyny?

Opublikowano w Życie wspólnoty

Zgromadzenie narodowe wspólnoty które odbędzie się w Otwocku w dniach 13-15 będzie właśnie poświęcone owocom spotkania które odbyło się w Argentynie w lipcu br. To wyjątkowe wydarzenie skupia delegatów z całego świata. Celem jest rozeznanie refleksja i posłanie w skali całej WŻCh. Specjalny list do wspólnoty przed tym wydarzeniem napisał Mauricio Lopez - prezydent światowej wspólnoty który w kilku punktach nakreślił charakter spotkania: 

[...]

Na koniec, pozwólcie, że zaproponuję kilka odniesień do Ćwiczeń Duchowych Świętego Ignacego, które powinniśmy wziąć pod uwagę w trakcie przygotowań do rozeznania wspólnotowego na Zgromadzeniu Światowym w Buenos Aires 2018.

a. W szukaniu i znajdywaniu Woli Bożej niezbędne jest pozbycie się z naszego wnętrza nieuporządkowanych skłonności, to znaczy tego wszystkiego co nas rozprasza, oddala lub blokuje naszą zdolność do uważnego słuchania tego, o co chce nas prosić Bóg (ĆD 1).

b. Być raczej otwartym na pogłębienie i wewnętrzne smakowanie, tego, co Bóg chce nam objawić, niż śpieszyć się do podjęcia wielu zadań. Nawet jeśli jest wiele do przekazania i zrobienia, będziemy przede wszystkim dążyli do tego, by pogłębiać to, co najistotniejsze (ĆD 2).

c. Na Zgromadzeniu ważne będą momenty racjonalnej i obiektywnej refleksji, chcemy jednak, aby największa siła całego procesu pochodziła z głębokiego kontaktu z uczuciami i z przygotowania naszej woli wewnętrznej jako części rozeznania (ĆD 3).

d. Rozumiejąc drogę WŻCh jako proces postępującego objawiania się Boga, unikniemy doświadczenia Zgromadzenia jedynie jako formalnego momentu, który zamyka i otwiera pięcioletnie cykle (ĆD 4).

e. Aby w pełni przeżyć ten piękny i pełen wyzwań czas, konieczna jest głęboka wewnętrzna i zewnętrzna gotowość, udział w Zgromadzeniu wielkodusznie i ze szczodrością (ĆD 5)

f. Pozwolenie na to, by Duch Święty działał w procesie rozpoznania, oznacza, że Stwórca jest tym, który ma pierwsze i ostatnie słowo w naszej Wspólnocie. Ważne jest, by się nie zwracać i nie skłaniać ani ku jednej, ani ku drugiej sprawie, jakkolwiek słuszna by się nie wydawała (ĆD 15).

g. Należy założyć, że Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, ze wszystkimi swoimi darami i potencjałem, jest w rzeczywistości środkiem, nie celem. Celem ostatecznym jest Królestwo Boże, a wspólnota może być bardzo sprzyjającym środkiem, jeśli tylko nie stracimy z oczu tej prawdy (ĆD 169).

h. Prośmy Boga o łaskę, aby podejmując decyzje, przygotowując środki i kreśląc horyzonty rozeznawania podczas Zgromadzenia Ogólnego, wszystko to realizowało się w absolutnej wolności wewnętrznej i zewnętrznej (niezależności), w odrzuceniu miłości własnej, woli i interesów. (ĆD 170 i 189). 

[...]

Co z tych pragnień wynikło na spotkaniu dowiemy się własnie w Otwocku od naszych delegatów.

Regionalne spotkanie wspólnoty na Śnieżnicy

Opublikowano w Życie wspólnoty

16-17 czerwca na Śnieżnicy w ośrodku KSM odbyło się spotkanie wspólnoty lokalnej. Wyjątkowość tego spotkania podkreślał fakt iż były na nim obecne także wspólnoty z Torunia. Odwiedził nas także prezydent WŻCh Bogusław Spurgjasz. Motywem przewodnim skupienia było przymierze ze wspólnotą. W różnych formach i perspektywach rozważaliśmy trzy etapy dojścia do przymierza, MIłość - Wybór - Wierność.

W programie nie zabrakło modlitwy - medytacji, eksperymentu ignacjańskiego w formie bibliodramy, odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i małżeńskich no i wreszcie punktu kulminacyjnego niedzielnej Eucharystii, złożenia przez członków wspólnoty przymierzy stałych i czasowych. 

Sens przymierza przeżywany we wspólnocie to świadomy akt dostrzeżenia w swoim życiu Bożej miłości, następnie wolnej odpowiedzi na tę miłość w deklaracji większej i świadomej z nim współpracy połączonej z pragnieniem dotrzymania w tej decyzji tak długo jak będzie ona się Bogu podobać. 

Modlitwa która najlepiej oddaje tło tego wdarzenia pochodzi z Cwiczeń duchownych:

Zabierz Panie i przyjmij całą wolność moją, pamięć moją i rozum, i wolę mą całą, cokolwiek nam i posiadam. Ty mi to wszystko dałeś – Tobie to, Panie, oddaję. Twoje jest wszystko. Rozporządzaj tym w pełni wedle swojej woli. Daj mi jedynie miłość Twą i łaskę, albowiem to mi wystarcza. (ĆD 234)

 

Zdrapka wielkopostna 2018

Opublikowano w Życie wspólnoty

Krakowska Wspólnota Życia Chrześcijańskiego będzie brać udział w akcji Zdrapka Wielkopostna 2018. To wyjątkowa zachęta do codziennej pracy nad sobą i wyrabiania nawyku szukania we wszystkim Bożej obecności, co jest bliskie charyzmatowi naszej wspólnoty. 

Począwszy od Środy Popielcowej (w tym roku 14 lutego) skupiamy się na szczegółach dnia codziennego, pojedynczych przedsięwzięciach, które uwrażliwiają na dawanie ofiary z własnego czasu. Zachęcamy do spędzenia paru chwil tylko z Chrystusem, a także do praktycznego naśladowania Go w życiu codziennym; w swoim środowisku, rodzinie, miejscach pracy. Wobec ludzi najbliższych, ale i tych spotykanych przypadkowo na ulicy. Wszystko to w nadziei duchowego rozbudzenia, poznania namiastki ofiary jaką złożył Jezus na krzyżu. Poświęcenie, jałmużna, pokuta, wielkoduszność serca to postawy, do których zachęcają te zadania. Nie wątpimy też, że te proste z natury zalecenia mogą sprawić duże trudności. O to wszakże chodzi w Wielkim Poście - o odejście od perspektywy własnego ja do zobaczenia świata oczami Boga.

Odrywanie się od codziennych przyzwyczajeń  i utartych ścieżek czasami jest bolesne. W zamian dostajemy prawdę o naszym życiu i dajemy Bogu miejsce do działania.

W czasie świąt Wielkiej Nocy gra idzie o najwyższą stawkę, o zbawienie. Czy pozwolę Bogu się zbawić? Czy dam Mu miejsce, czy ofiaruję Mu trochę swojego czasu? ON bardzo chce z nami BYĆ. 

Zdrapkę rozprowadzamy w Środę Popielcową wśród reflektantów w Domach rekolekcyjnych oo. Jezuitów w Częstochowie, Czechowicach-Dziedzicach i Zakopanym. Od 30 stycznia pewien zapas pojedynczych zdrapek będzie znajdował się na furcie kolegium oo. Jezuitów na ul. Kopernika 26, który będzie można bezpłatnie pobrać. Zainteresowanych prosimy uprzednio o Kontakt.
Dziękujemy firmie Playprint za druk. Zdrapkę można także nabyć indywidualnie na stronie wspólnoty ogólnopolskiej i partnera akcji firmy Playprint.
Przykładowe wezwania:
 • Nie marnuj dzisiaj wody.
 • Unikaj "śmieciowego jedzenia".
 • Podziękuj za to, co masz w lodówce.
 • Idź na dodatkową Mszę Św.
 • Odmów 3 razy Ojcze nasz.
 • Daj jałmużnę.
 • Idź na  nabożeństwo Drogi krzyżowej.

21 pażdziernika - Spotkanie Wspólnot Lokalnych w Warszawie

Opublikowano w Życie wspólnoty

Coroczne spotkanie wszystkich wspólnot lokalnych odbędzie się w tym roku w Warszawie. Na jednodniowym spotkaniu zostaną poruszone kwestie:
 • włączanie Innych do współpracy w realizacji projektów apostolskich 
 • dostrzeżenie aktualnych wyzwań społecznych w Polsce 2017.
Celem Forum jest możliwość uczestnictwa wspólnot lokalnych w życiu wspólnoty krajowej poprzez wymianę informacji i wspólne rozeznanie kierunków rozwoju WŻCh oraz jej zaangażowań apostolskich. Prosimy o modlitwę w intencji tego spotkania aby wydało dobre owoce a zgromadzeni w sposób szczególny potrafili wsłuchiwać się w Boży głos.
 
 

Wspólne świętowanie zesłania Ducha Świętego

Opublikowano w Życie wspólnoty

W niedzielę 4 czerwca krakowskie wspólnoty WŻCh spotkały się na wspólnej modlitwie, rozważaniu słowa Bożego. Były obecne wszystkie 4 grupy działające obecnie w naszym mieście.  W programie spotkania nie zabrakło wspólnej i indywidualnej refleksji nad Słowem Bożym, Eucharystii, wspólnego posiłku, zabawy z dziećmi, spaceru. Święto Zesłania Ducha Świętego naturalnie dominowało w tematyce i doborze tekstów. Obraz kościoła przedstawiony w Apokalipsie św Jana (Ap 21, 1-4.10-14.18-19a.21-23), fragmenty z H.U von Balthasara i K. Rahnera to był dość spory acz szalenie ciekawy materiał do wywołania obrazu któremu można by się przyjrzeć.

Rozmyślaniom sprzyjała wspaniała okolica leśna i opieka do dzieci :) za którą jesteśmy szczerze wdzięczni. 

Rozdajemy Zdrapkę Wielkopostną

Opublikowano w Życie wspólnoty

W środę (popielcową) 1 marca członkowie WŻCh w Krakowie będą rozdawali Zdrapkę Wielkopostną po mszy o 18.00 w Bazylice NSPJ na ul. Kopernika. Będzie to w sumie 400 sztuk. Wiemy, że to niewiele lecz tegoroczne zapotrzebowanie w kraju na zdrapkę przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Dokładna mapa znajduje sie tutaj. Niech to będzie Wielki Post! 

drzwi bazylika nspj

Zdrapka wielkopostna 2017

Opublikowano w Życie wspólnoty

Krakowska Wspólnota Życia Chrześcijańskiego będzie brać udział w akcji Zdrapka Wielkopostna 2017. To wyjątkowa zachęta do codziennej pracy nad sobą i wyrabiania nawyku szukania we wszystkim Bożej obecności, co jest bliskie charyzmatowi naszej wspólnoty. Rozpoczynamy zbieranie zamówień od 25 stycznia. 

Począwszy od Środy Popielcowej skupiamy się na szczegółach dnia codziennego, pojedynczych przedsięwzięciach, które uwrażliwiają na dawanie ofiary z własnego czasu. Zachęcamy do spędzenia paru chwil tylko z Chrystusem, a także do praktycznego naśladowania Go w życiu codziennym; w swoim środowisku, rodzinie, miejscach pracy. Wobec ludzi najbliższych, ale i tych spotykanych przypadkowo na ulicy. Wszystko to w nadziei duchowego rozbudzenia, poznania namiastki ofiary jaką złożył Jezus na krzyżu. Poświęcenie, jałmużna, pokuta, wielkoduszność serca to postawy, do których zachęcają te zadania. Nie wątpimy też, że te proste z natury zalecenia mogą sprawić duże trudności. O to wszakże chodzi w Wielkim Poście - o odejście od perspektywy własnego ja do zobaczenia świata oczami Boga.

Odrywanie się od codziennych przyzwyczajeń  i utartych ścieżek czasami jest bolesne. W zamian dostajemy prawdę o naszym życiu i dajemy Bogu miejsce do działania.

Zdrapka kojarzy się z wygraną pieniężną, z niespodzianką, której nie znamy, póki nie wykażemy minimum aktywności. W czasie świąt Wielkiej Nocy gra idzie o najwyższą stawkę, o zbawienie. Czy pozwolę Bogu się zbawić? Czy dam Mu miejsce, czy ofiaruję Mu trochę swojego czasu? ON bardzo chce z nami BYĆ. 

Zdrapkę rozprowadzamy w Środę Popielcową wśród rekolektantów w Domach rekolekcyjnych oo. Jezuitów w Częstochowie, Czechowicach-Dziedzicach i Zakopanym oraz  wśród wiernych w Bazylice NSPJ na ul. Kopernika. Dziękujemy firmie Playprint za druk a także serwisowi ekai i TVP Kraków za materiały prasowe. Zdrapkę można także nabyć indywidualnie na stronie wspólnoty ogólnopolskiej i partnera akcji firmy Playprint.
 
Przykładowe wezwania:
 • Nie marnuj dzisiaj wody.
 • Unikaj "śmieciowego jedzenia".
 • Podziękuj za to, co masz w lodówce.
 • Idź na dodatkową Mszę Św.
 • Odmów 3 razy Ojcze nasz.
 •   Daj jałmużnę.
 • Idź na  nabożeństwo Drogi krzyżowej.

Grudniowa Msza święta w intencji waszych próśb

Opublikowano w Życie wspólnoty


 

W najbliższy poniedziałek 12 grudnia br odprawiona zostanie zwyczajowa msza święta w Bazylice NSPJ w intencjach modlitewnych powierzonych naszej wspólnocie. Mszę celebrował będzie o. Robert Grzywacz SJ o godzinie 18. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa i wspólnej modlitwy.

Msza święta w intencji waszych próśb

Opublikowano w Życie wspólnoty


 

W okresie wakacyjnym zwyczajowa msza święta odprawiana w Bazylice NSPJ w intencjach modlitewnych powierzonych naszej wspólnocie odbędzie się 11 lipca o 18.00 potem nastąpi przerwa aż do końca września. Naturalnie intencje będą nadal omadlane chociaż w innym trybie. Udanych wakacji i radosnego odpoczynku w którym jest miejsce na spotkanie także z Bogiem życzy wszystkim WŻCH w Krakowie!

 

Skupienie weekendowe wspólnoty krakowskiej

Opublikowano w Życie wspólnoty

Chrześcijaństwo Życie Wspólnota

Powyższy tytuł był motywem przewodnim tego spotkania. Treść konferencji, medytacji, dzieleń koncentrowała się na uniwersalnym wymiarze wspólnoty jako miejscu przeżywania wiary, jej wzrostu i doświadczania Bożego działania. Nie zabrakło także elementów integracyjnych, zaproszonych z Torunia gości: Doroty i Grzegorza Gaborów którzy poprowadzili konferencję o zasadach dialogu, warsztatów BUM BUM Rurek które poprowadził Larry Wikowski a także wyjatkowego wydarzenia którym było złożenie przymierza czasowego przez Renię i Małgosię w czasie mszy z ludem gdzie był obecny chór i kapela góralska. W skupieniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich wspólnot krakowskich: Ad amorem, Prewspolnoty i Wspóldzielni (małżeńska). Więcej na profilu FB WŻCH

Miejsce spotkania także nie było przypadkowe. Ośordek rekolekcyjny na Śnieżnicy to jeszcze przedwojenne dzieło Sodalicji Mariańskich z Zakopanego zbudowane własnym staraniem i wysiłkiem. Początkowo miało być tylko miejscem wypoczynku dla młodych chłopców, szybko jednak zauważono, że nie można zaniedbywac ich rozwoju duchowego.  Od tego momentu umacnia się funkcja Śnieżnicy jako ośrodka rekolekcyjnego. Więcej informacji można znaleźć na stronie ośrodka.    


Dzień Pierwszy to rozważania o wspólnocie jako miejscu w którym nasza wiara może dojrzewać i wzrastać a miłość do bliźniego oczyszczać się. Spojrzenie na wspólnotę jako miejsce nie wyizolowane ze świata ale miejsce w którym relacje międzyosobowe to szkoła miłosierdzia wobec siebie nawzajem. Wspólnota która nie jest miejscem ucieczki, przyczajenia się i uwicia sobie bezpiecznej przystani ale miejsce w którym doświadczamy czym jest włączenie wspólnoty w swoje własne życie.Szczególnym miejscu w Kościele które podkreśla jedność wszystkich chrzesćijan. Wspólne i wielowiekowe, odkrywane samodzielnie, doświadczenie obecności Bożej miłości, chęci wspólpracy z Nim z jednoczesnym uznaniem swojej słabości i grzeszności.     

Medytacja do tego dnia po pobrania tutaj.

Dzień drugi upłynął pod znakiem koferencji i warsztatów o dialogu. Dorota i Grzegorz Gaborowie, zaangażowani także w Spotkania Małżeńskie, przedstawili nam główne zasady i warunki dialogu. Sposobu bycia wobec siebie które daje wzajemną płaszczyznę komunikacji ze specjalnym miejscem na:

 1. pierwszeństwo słuchania przed mówieniem
 2. dzielenie się przed dyskutowaniem
 3. rozumienie przed ocenianiem
 4. przebaczanie (sic!)

Zasady te, które mają odniesienie do relacji z Bogiem, rodziną, małżonkiem oraz kazdym innym człowiekiem mają także uzasadnienie w psychologii komunikacji. Dialog rozumiany w powyższy sposób można osiągnąć "jedynie" spełniając założenie, że obie osoby (strony) dialogu mają dobrą wolę pozozumienia się. 
W toku dzielenia się refleksja o tym fakcie podążyła także w stronę  stanu komunikacji nie tylko miedzy nami ale również w miesjcu pracy, w rodzinach, w przestrzeni publicznej.

Medytacja z tego dnia do pobrania tutaj.

Adhortacja „Amoris laetitia” a relacja małżenska

Opublikowano w Życie wspólnoty

Wspólnota małżenstw WżCh poswięciła dzisiejszy dzień na rozważanie fragmentów najnowszej encykliki papieża Franciszka "Amoris Iatetia". Comiesięczne spotkanie obejmowało Msze świętą, czas dla małżeństw na modlitwę i rozmowę, dzielenie życiem oraz wspólny posiłek i zabawy z dziećmi. Dodatkową atrakcją bylo wejście na wieżę bazyliki NSPJ (68 metrów) przy Kopernika 26 i podziwianie nadzwyczajnego widoku.

Wspólne ćwiczenie dla małżeństw tym razem dotyczyło triady: władza, pieniądze, seks którą próbowaliśmy odczytywać w perspektywie duchowości ignacjańskiej. Uznając powyzsze za narzędzia którymi możemy chwalić Boga i używać ich jednocześnie do wyrażania miłości wobec bliźnich. Perspektywa adhortacji była tu wielce pomocna. Tekst tego ćwiczenia polecamy wszystkim małżeństwom do przerobienia w warunkach spotkania i dialogu.  Zazwyczaj tematy te mają w relacjach małżeńskich bardzo ustalony i niezmienny uklad który nieco je usztywnia, może być także źródłem odczuwanej niewypowiedzianej opresji. Warto poddawać kwestię władzy w rodzinie, znaczenia pieniędzy w naszym życiu tudzież jakości naszego współżycia seksulanego jakiejś okresowej rewizji która uwzględnia dynamikę życia. Naturalnie z wzajemnym poszanowaniem ograniczeń i w klimacie miłości. Tekst ćwiczenia zamieszczamy tutaj
 

Droga Krzyżowa w Bazylice NSPJ

Opublikowano w Życie wspólnoty

Tradycyjnie już, krakowskie wspólnoty WŻCh poprowadziły w czwarty piątek Wielkiego Postu (18 marca) nabożeństwo Drogi Krzyzowej w bazylice NSPJ na ul. Kopernika. Tegoroczne teksty koncentrowały się na motywie: "Oblicza Miłosierdzia". Pełne teksty modlitwy zamieszczamy poniżej.
 

Stacja 1

Pan Jezus na śmierć skazany V. Kłaniamy Ci się, Panie Jezu, i błogosławimy Tobie. R. Żeś przez krzyż Twój święty świat odkupić raczył. Żydzi chcą zgładzić Jezusa. Prawem Żydowskim nie mogą go skazać na śmierć, więc wydają go władzy rzymskiej. Ani Annanasz, ani Kajfasz, ani Piłat, ani Herod nie znajdują w nim żadnej winy. Nie pomagają nawet fałszywe dowody. Żaden z nich nie chce wydać na Niego wyroku. Czym naprawdę był sąd nad Jezusem? Jezus mógł się obronić ludzką argumentacją, a co dopiero wybawić Bożą mocą. On dobrowolnie przyjmuje na siebie wyrok śmierci. Wyrok, który powinien dotyczyć Barabasza - przestępcy, zabójcy. Barabasz za swoje rozróby, za zabójstwo dostaje wolność. Wolność, którą każdy z nas ma dzięki temu, że Jezus dobrowolnie przyjął ten wyrok. Poza wolnością, ten wyrok daje nam coś jeszcze, tożsamość bycia dzieckiem Bożym. Barabasz to imię pochodzenia aramejskiego, od słów bar-’abba, co znaczy ‘syn ojca’. Ten więzień nazywa się syn ojca. I dzięki ojcowskiej miłości, poprzez śmierć Chrystusa, dostaje wolność. Czy przyjmiesz to synostwo i wolność, którą Jezus przed sądem dla Ciebie wywalczył? Któryś dla nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nam
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------